Kompresor, który może wiele

Sprężone powietrze znajduje dość szerokie zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach codziennego życia. I mowa tu nie tylko o powietrzu, pochodzącym ze sprayu służącego do czyszczenia klawiatur, czy też z mini-kompresora, którym można napompować materac. Okazuje się bowiem – z czego nie każdy zdaje sobie sprawę – że sprężone powietrze jest powszechnie wykorzystywane w branży motoryzacyjnej, meblarskiej i innych dziedzinach usług.

Najważniejszą kwestią w tym temacie jest źródło pochodzenia sprężonego powietrza. Na rynku dostępne są sprężarki w co najmniej kilku odmianach, z których każda posiada nieco inną charakterystykę, co z kolei przekłada się na możliwość ich wykorzystywania do zgoła odmiennych celów. A różnice mogą dotyczyć między innymi sposobu sprężania powietrza, mocy sprężarki, ilości dostarczanego powietrza w danej jednostce czasu, stopnia sprężania i ciśnienia, jakie posiada wypuszczane ze sprężarki powietrze. Listę tego typu można jeszcze ciągnąć dość długo. Warto jednak zauważyć, że do prawdziwie profesjonalnego wykorzystywania niezbędny jest kompresor olejowy, charakteryzujący się największą sprawnością i szybkością działania.

Podstawowym miejscem, w którym można napotkać tego typu urządzenia są szeroko rozumiane warsztaty wulkanizacyjne. Co szczególnie istotne sprężone powietrze wykorzystywane jest tam do większości wykonywanych czynności. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko pompowanie kół. Przy jego wykorzystaniu napędzany jest pneumatyczny klucz udarowy, służący do odkręcania śrub kół. Ponadto również podnośniki wykorzystywane przez wulkanizatorów, w postaci charakterystycznych ‚poduszek’, również są uruchamiane przez powietrze ze sprężarki, które wypełniając jego wnętrze, doprowadza do unoszenia samochodu, pod którym umieszczono podnośnik.

Kompresory wykorzystywane są także m.in. przez tapicerów, którzy dzięki niemu mają możliwość używania pneumatycznych pistoletów tapicerskich do zszywek i gwoździ. Ponadto praktycznie wszystkie popularne elektronarzędzia mają swoje pneumatyczne odpowiedniki. Dotyczy to m.in. wkrętarek, szlifierek, pił szablastych, młotowiertarek, czy też nawet pił łańcuchowych. Kompresor olejowy, dzięki swojej mocy i wydajności, daje więc bardzo szerokie spektrum możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *